- - - - - -
A+ R A-

Logopedia

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Logopeda to specjalista od mowy, zazwyczaj kojarzymy go z zajęć w przedszkolach. Jednak praca z aparatem mowy może zacząć się znacznie wcześniej, bo w okresie niemowlęctwa. Każdy podręcznik traktujący o rozwoju małego dziecka opisuje kolejne fazy kształtowania się artykulacji. Przechodzenie przez te etapy jest ważnym wyznacznikiem tzw. kamieni milowych w rozwoju naszych maluchów.

Często mamy wątpliwości czy wszystko przebiega i brzmi tak jak powinno, zwłaszcza, jeśli to nasze pierwsze dziecko. Dlatego warto udać się do logopedy, który oceni prawidłowość budowy i rozwój aparatu mowy. Być może zaleci proste i zabawne ćwiczenia, które można wykonywać w łazience przed lustrem, czy zajadając śniadaniowe chrupki.

Logopeda może również zalecić profilaktykę zaburzeń mowy, gdy dziecko dłużej ssie smoczek lub jest karmione butelką a także, jeśli jego start był nieco trudniejszy niż u innych dzieci. Zalecamy spotkanie z logopedą dzieciom, które są przedwcześnie urodzone, uzyskały niską punktację Apgar, mają zaburzone napięcie mięśniowe. Logopeda jest nieoceniony w przypadku dzieci z chorobami neurologicznymi, które mają problemy z samodzielnym spożywaniem posiłków.